Od června 2011 jsme působili fakultativně pod ESY Handicap Help o.s. Společně jsme pořádali víkendový pobyt v Ktové pro děti s handicapem i bez, také pro děti ze sociálně slabších rodin a národnostních menšin. ESY Handicap Help o.s. zajistili osobní asistenty a zdravotní dozor pro děti s handicapem a canisterapeuté měli na starost kulturní program. Samozřejmě nechyběli asistenční a canisterapeutičtí psi se svými páníčky. Děti si tak mohly vyzkoušet co je to vlastně canisterapie v praxi. Také seznámení s asistenčním psem Amálkou bylo pro děti nové. Mnohé z nich viděly poprvé v kolika činnostech může takový správně vycvičený pes pomoci.
V září následovala ukázka canisterapie v MŠ pro rodiče a průzkum zájmu. Protože i paní ředitelka MŠ byla této metodě velice nakloněna, začali jsme oficiálně své působení v listopadu 2011 a naše první zařízení, do kterého jsme docházeli byla MŠ Motýlek, Broumovská ul., Liberec.
DONÁŠ P.A.C.

DONÁŠ P.A.C.

Děti z MŠ se seznamují s Donášem a Standou
CANISTÉ v současné době působí v SPC ZŠ v Jablonci nad Nisou. V Jablonci n. N. také dochází do CEDR v Nemocnici V Domově Raspenava pracují canisterapeuti u jedenácti dětí. Začali jsme docházet také do Domova lidí se zdravotním postižení Erbenova, Jablonec n. N. - Paseky. Dojíždíme do Domova Sluneční Dvůr v Jestřebí a do chráněného bydlení Dolmen v České Lípě.
HOROVA JBC

HOROVA JBC

Svět těchto dětí je v jejich očích jinak se vyjádřit neumí,
SLUNÍČKO JBC

SLUNÍČKO JBC

Zaměření na motoriku
HOROVKA

HOROVKA

Stejně naladěni?
CEDR JBC

CEDR JBC

Nemocnice Jablonec - motivace, pozitivní naladění, doplněk k rehabilitci - to je naše poslání
NOVÁ SPOLUPRÁCE

NOVÁ SPOLUPRÁCE

Od 1. 11. 2014 - středisko Sdružení tělesně postižených Česká Lípa o.p.s.

Přednášky, ukázky

Osvětová přednáška na Celoústavní konferenci Nemocnice Česká Lípa
P1100736.jpg
Konference LDN.jpg
poloh .jpg
P1100760.jpg
Přednášky pro školy " Pes pomáhá lidem "
Pes a člověk se vždy navzájem ovlivňovali a společně kráčeli staletími. Se změnami v lidské společnosti se měnilo i nazírání člověka na psa i způsoby, jakými byl pes používán ve prospěch člověka. Prvotně to byl pomocník při lovu, boji, pastvě a ochraně obydlí, ale i bytost, která poskytovala duchovní oporu. Od novověku se hlavní úloha psa postupně zřetelně přesouvá právě do této oblasti. Cílené humánně-animální interakce pro zdraví člověka mají delší historii, než by se na první pohled mohlo zdát.
Canisterapie využívá pozitivního působení psa na zdraví člověka, je výhradně založena na kontaktu člověka se psem a vzájemné pozitivní interakci.
Canisterapie se také uplatňuje jako pomocná psychoterapeutická metoda při řešení různých situací v případě, že jiné metody nejsou účinné nebo použitelné.
Formy:
AAT (Animal Assisted Therapy) terapie pomocí zvířat
AAA (Animal Assistend Activities) aktivity za účasti zvířat,
Nejčastějšími druhy postižení a obory, ve kterých se využívá psa-canisterapeuta a jeho působení, jsou:
Mentální postižení
Autismus
Tělesné postižení
Psychologická a psychiatrická onemocnění
Kombinovaná postižení
Logopedie
Geriatrie
SZŠ Liberec

SZŠ Liberec

SZŠ Liberec

SZŠ Liberec

SZŠ Liberec

SZŠ Liberec

SZŠ Liberec

SZŠ Liberec

NABÍZÍME PŘEDNÁŠKU ZAMĚŘENOU PŘEDEVŠÍM NA PREVENCI S NÁZORNOU UKÁZKOU - JAK SE CHOVAT K CIZÍM PSŮM, JAKÉ JE VYUŽITÍ PSŮ, PSÍ SPORTY
V rámci prevence uskutečňujeme přednášky pod názvem "Ne každý pes je kamarád". Na této akci je názorně předvedeno jak se chovat v přítomnosti cizího psa, aby nedošlo k neštěstí. Co za žádných okolností nikdy nedělat. Součástí ukázky jsou dovednosti canisterapeutických psů. Seznámení s využitím asistenčních psů pro lidi s handicapem. Nechybí i ukázka záchranářského výcviku nebo dovednost základů agility.
ukzka 6 2015 (12).jpg
ukzka 6 2015 (19).jpg
ukzka 6 2015 (90).jpg
ukzka 6 2015 (94).jpg
OSVĚTOVÉ BESEDY NA TÉMA CANISTERAPIE S NÁZORNOU UKÁZKOU POLOHOVÁNÍ, AKTIVIZAČNÍ TERAPIE A DALŠÍ
Stále se ještě setkáváme s dotazem co je to vlastně ta canisterapie a jak pomáhá. Nejlepší pro porozumění je názorná ukázka s popisem konkrétního prospěchu. Zařazujeme i vyprávění příběhů, které zažíváme při našich hodinách canisterapií. Někdy úsměvné jindy vážnější. Nejkrásnější komentář poslední doby zazněl na půdě Nemocnice s poliklinikou v České Lípě na oddělení LDN. Sestřičky přihlížející se zájmem naší práci pronesly " to je tak hezké, když se babičky usmívají". Od pacientů zvolání "pojď pejsku, ty mě pomůžeš zase na nohy". Není k tomu víc co dodat a proto znovu a znovu se vrháme do terénu. Někdy jen rozptýlit jindy doplnit pedagogickou nebo rehabilitační činnost ve prospěch klienta.
osvětová ukázka 2015 (14).jpg
osvětová ukázka 2015 (16).jpg
osvětová ukázka 2015 (36).jpg
osvětová ukázka 2015 (43).jpg

Od r. 2015 je canisterapie Canisté součástí Registrovaných Aktivizačních služeb STP Česká Lípa o.p.s. dle zákona o sociálních službách §108/2006 Sb.

katalog.jpg
katalog_0001.jpg
logo STP.jpg

ZOOREHABILITACE = CANISTÉ

CANISTÉ pomocí zoorehabilitace/cenisterape/ usnadňují zařazení znevýhodněných osob do společnosti. Zoorehabilitace má tradici vzhledem k dosaženým úspěchům. Metodou polohování odstraňuje napětí, Při motivaci psem rozvíjí jemnou a hrubou motoriku, stabilitu. Napomáhá také s orientací v prostoru. Při skupinové terapii upevňuje spolupráci mezi jednotlivci a v neposlední řadě i jejich komunikaci, která je v poslední době veliký problém. Velmi dobré výsledky jsou i v oblasti geriatrie zejména u osob osamělých.
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one